Legyen biztonságosabb az Újvidék tér környéke!
Ki ismerheti alaposabban egy környék közlekedési problémáit és szükségleteit, mint a helyi lakók? A SUNRISE projekt első, törökőri lakossági workshopján az is kiderült, hogy rengeteg konstruktív ötlet is van a fejekben.
Lakókörnyék extrákkal: balesetveszély és túl sok autó
Törökőr prolématérképén az Újvidék tér környéke markánsan rajzolódik ki. A törökőri lakosság véleményét tükröző felmérés szerint a téren és a környező utcákban, tágabb értelemben a Róna-Mexikói-Thököly-Egressy utak által határolt területen a csendes, nyugodt, zöld lakóövezethez kapcsolódó elvárások és a túl nagy autóforgalom konfliktusai okozzák a legtöbb gondot: balesetveszély, szabálytalan parkolás, túl sok autó a kis utcákon.
A SUNRISE projekt keretében márciusban megtartott közösségi tervezésen a projekt szervezői arra keresték a választ, hogyan érvényesülhetnek az itt élők érdekei, hogyan lehet biztonságosan az óvodába, bölcsődébe, iskolába szállítani, kísérni a gyerekeket, mitől lesz a tér játékra, szórakozásra, kikapcsolódásra alkalmas.
Fekvőrendőr, rollertároló, munkahelyi parkolók
Hogyan javítható a közlekedésbiztonság? Elterelhető-e az átmenőforgalom? Hol parkoljanak a közeli irodák dolgozói? A résztvevők rengeteg konstruktív javaslattal álltak elő a kérdésekre.
Kiderült, hogy óriási igény lenne a területet átszelő Szugló utca forgalmának csillapítása, a résztvevők például egész kereszteződések kiemelését, jól látható burkolati jelek felfestését javasolták. A környékbeli kisebb utcákban is szükség lenne a régi, ma már nem szabványos fekvőrendőrök felújítására, hogy tényleg lassítsák az autókat.
Nagy lépés lenne a biztonság felé a Bölcsőde utcán, éppen a bölcsibe vezető úton a hiányzó járdaszakasz megépítése.
A Fűzfő utca lakói egészen konkrét tervekkel érkeztek. Az utca ugyanis olyan keskeny, hogy nem elegendő a garázskihajtókat szabadon hagyni, út szélén szemben (szabályosan) parkoló autók is akadályozzák a kihajtást, emiatt a jelenleginél több szakaszon kéne tehát tiltani a parkolást.
Követendő jó példákat is megosztottak a résztvevők a parkolási gondok orvoslására. A kis utcák parkolási terhelése csökkenthető, ha a közeli nagyobb irodaházak saját területükön biztosítanak parkolóhelyet a dolgozóiknak. Épp itt a környéken, a Belügyminisztérium egy telephelyén ezt már sikerült kilobbizni, érdemes további munkahelyeket is rávenni erre.
Az Újvidék téri iskola közlekedési problémáinak megoldásai közt megismerhettünk olyan filléres, akár azonnal megvalósítható lépéseket, mint a rollertároló, vagy a korlátozott idejű parkolás, ami éppen arra elég, hogy a szülő kirakja a kocsiból, vagy bekísérje a gyereket a suliba.
Felmerült a teljes terület lakó-pihenő övezeti átsorolása is. Ez főként szervezési kérdés, kis beruházásigénnyel, ami sok problémára adna egyszerre megoldást: az utcák egyirányúsításával elterelhetné az átmenőforgalmat, a sebességkorlátozás pedig növelné a biztonságot.
Hogyan tovább az ötletekkel?
A workshop célja a szabad ötletelés, az ötletek gyűjtése volt. A következő lépés az ötletek megszűrése, amihez a kerületi és a fővárosi önkormányzat szakmai egyeztetése is szükséges.
A megvalósítható ötletek közül a legjobbakat a Törökőr Tanácsadó Testület segítségével a helyi lakosság fogja kiválasztani.
A megvalósítás, kivitelezés már a Zugló Önkormányzatának feladata lesz, amit a SUNRISE projektben erre elkülönített, közel 20 millió forintos keret biztosít.
A közös tervezés folytatódik!
2018 tavaszán két további tervezési alkalom lesz még a projekt keretében.
A következő közös tervezés időpontja: április 11. 16:30-19:30 Helyszíne: Szent István Király Zeneművészeti Iskola, Columbus u. 11.
Projektek
Továbbiak