Search
Close this search box.

Május 15-én pénteken, az Egressy úti Meseház Tagóvodában az Önkormányzat megrendezte a Cserei utca megújításáról szóló lakossági fórumot. Az esemény célja az volt, hogy a résztvevők megismerkedjenek az Egészséges utcák programmal, válaszokat kapjanak a felmerülő kérdésekre, beszélgessünk tapasztalataikról és igényeikről. 

A fórum elején Tóth Attila területi képviselő köszöntötte a fórum résztvevőit, és örömét fejezte ki, hogy ebben a zuglói utcában fog megvalósulni a fejlesztés, amely mindenképpen javítani fogja az életminőséget környéken.  Az Önkormányzat Társadalomfejlesztési Főosztálya koordinálja a megvalósítást, így a programmal kapcsolatos információkat az ő képviselőjük foglalta össze. Az Egészséges utcák programot az Európai Unió és a Magyar Állam közösen finanszírozza. A Főváros szakmai közreműködésével kezelt pályázatra benyújtott 39 helyszín közül 23 nyerte el a támogatást, ezek közül három Zuglóban valósulhat meg. A pályázat anyagában vázlattervek szerepelnek, amelyeket egy közösségi tervezési folyamat keretében szeretnének a helyi lakosok és szolgáltatók bevonásával továbbfejleszteni és véglegesíteni. A fejlesztés célja egy úgynevezett “egészséges utca” létrehozása, ahol mindenki otthon és biztonságban érzi magát, van mit látni és csinálni, van hol megpihenni, tiszta a levegő, vannak árnyékos és védett helyek. A cél, hogy a Cserei utcában nagymértékű javulás történjen minden területen. A program vezetője kiemelte, hogy az utcák megújításának szerves része a közösségi tervezés. Ugyan az Önkormányzat adta be a pályázatot, de a lakók és az utcát használók a környék legjobb ismerői és helyi szakértői, ezért fontos, hogy minél többen részt vegyenek a várhatóan ősszel induló közösségi tervezésben. A program egyébként kiterjed majd az utcafelületek megújítására, fák és egyéb növények ültetésére, utcabútorok, szemetesek, kutya wc-k kihelyezésére, akár új kamerák telepítésére, illetve a Cserei és Ilka utca sarkán található épületben egy közösségi tér kialakítására.

A három csoport felvezetése. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.
A három csoport felvezetése. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.

Ezután a résztvevők három kisebb csoportban beszélgettek  az utca kapcsán felmerülő legfontosabb témák mentén: 1. élhető környezet, tisztaság; 2. biztonság és zavartalan együttélés; 3. közösségi tér – üres üzlethelyiségek. A program munkatársai a helyszínen március óta dolgoznak azon, hogy bevonják az érintetteket, és a három téma a lakossági visszajelzések alapján rajzolódott ki.

Az élhető környezettel foglalkozó csoport a közterület rendezéséről beszélt. A projekt tagjai a lehető legtöbb felmerülő kérdésre igyekeztek választ adni. Elhangzott, hogy az új zöldterületek tervezésénél fontos szempont azok védelme, hosszú távú fenntarthatósága. Új fák pontos számának és lehetséges helyének meghatározásához az utca talajának állapotát és a közművek pontos elhelyezkedését fel kell mérni. Az utcában forgalomcsökkentés várható, a parkolóhelyek az utca egyik oldalán a jelenlegi koncepció szerint megszűnnek. (Ezzel kapcsolatban felmerült a probléma, hogy mi lesz akkor, ha a közeli Puskás Stadionban éppen rendezvény van.) Ami a magánterületen épülő lakóházakat illeti, az építési engedélyek sajnos nem az önkormányzat hatáskörébe tartoznak, ezért konkrét ráhatásunk nincsen az  itt készülő tervekre, de a lakók parkolási igényeivel kapcsolatban az Önkormányzat egyeztetni fog az építtetővel. A Cserei 6. előtt jó ideje álló gazdátlan autó problémájának megoldását a jelenlévő rendészeknek köszönhetően azonnal el lehetett kezdeni. Az utcabútorok kapcsán felmerült a kutyapiszok-tárolók elhelyezése a jelenlegi helyzet orvoslására, ivókutak telepítése és a közvilágítás javítása. A lámpák elhelyezése engedélyköteles, ezért a végleges lámpák kihelyezésére az utcaburkolat felújításával együtt kerül sor, de addig is lehetőség van napelemes lámpák ideiglenes használatára. A pályázat keretén belül az önkormányzat vállalta a terület ötéves fenntartását.

Az élhető környezettel foglalkozó csoport. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.
Az élhető környezettel foglalkozó csoport. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.

A biztonság témája kardinális az itt élők számára. A droghasználat és az ahhoz kapcsolódó veszélyek jelentenek elsődleges problémát. Az elmúlt hónapok során elértük, hogy a Cserei utca 3. szám alatti épület a tervek szerint a közeljövőben zárható kaput, portaszolgálatot és biztonsági kamerákat kap,  ezután az épületbe csak a hivatalos bérlők tudnak majd bemenni. A ház szanálandó, le fogják bontani, ami akkor lehetséges, ha az ott élőknek az önkormányzat cserelakást biztosít, amely 2029-ig vállalható. Az Önkormányzat a program miatt is prioritásként kezeli ennek a háznak a sorsát. Az Egészséges utcák pályázati arra ad keretet, hogy a közterület átfogóan rendezésre kerüljön, az utca és a járdák új burkolatot kapjanak, javuljon a közvilágítás és több biztonsági kamera legyen elhelyezve. 

Mind a biztonság, mind a köztisztaság témája felveti azoknak a szociális különbségeknek a kérdését, amely minden városrehabilitációs programnál megjelenik. Az Önkormányzat törekvése e tekintetben egy szociálisan érzékeny fejlesztés megvalósítása partnerré téve a különböző társadalmi csoportokat és a területen dolgozó intézményeket, hatóságokat. 

Vázlatterv. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.
Vázlatterv. Fotó: Bach Máté/Zugló Online.

A harmadik csoport a Cserei és az Ilka utca sarkán, az Ilka 9. alatt álló önkormányzati épület egyik helyiségének hasznosításával foglalkozott. A pályázat célja egy közösségi tér létrehozása, amelyet a helyiek használhatnak és amely fontos közösségépítő szerepet tölthet be a szomszédságban. A jelenlévők ötletei alapján az rajzolódott ki, hogy a helyieknek van igénye és számos ötlete egy ilyen tér kialakítására: lehetne például börzéket tartani, egy könyves sarkot kialakítani, filmklubot, gyerekfoglalkozásokat tartani, de akár időseknek számítógépes ismereteket is lehetne ott tanítani. Egy sok funkciós teret lehet létrehozni, amely működtetését egy közös időbeosztás, házirend biztosítja. Felmerült további önkormányzati ingatlanok kihasználásának lehetősége, amelyek a programban nem szerepelnek, de a jövőben akár bevonhatóak a használatba. 

A fórumon kirajzolódott problémák egy részét az Egészséges utcák program uniós támogatásból közvetlenül nem tudja kezelni az Önkormányzat, de a kerület vezetése elkötelezett abban, hogy a pályázattal párhuzamosan, annak sikeressége érdekében – lehetősége és hatásköre szerint – ezekre megoldást találjon. A nyár során rendszeresen hírt adunk majd ezekről a fejleményekről, elsősorban a Cserei utca – Közösségi tervezés Facebook csoportban.

A program vezetői a Cserei utca és környékének lakóit minél inkább szeretnék bevonni a fejlesztésbe annak érdekében, hogy valóban közösen alakíthassuk a környezetet és mindenki számára előnyös változások történjenek. A  szervezők a fórumon egy interaktív plakát formájában mérték fel, hogy a résztvevők mennyire szeretnének bevonódni és mennyire tartják életszerűenk, hogy erre lesz is lehetőségük. A fórum ez alapján eredményes volt, megtörtént egy fontos lépés a közös tervezés elindításához.

A fórumról a Zugló Online tudósítását itt olvashatjátok.