Városi Vízkör – City Water Circles
Mi a probléma?
Az éghajlati válság kilépett a tudományos vitafórumok köréből és a kutatási jelentések lapjairól: jelen van itt és most. Az egyik legsúlyosabb probléma a csapadékmennyiség egyenetlen eloszlása. Hosszú aszályos időszakok váltakoznak hirtelen lezúduló hatalmas mennyiségű esőkkel, amivel a csatornarendszer alig-alig (vagy sehogy sem) birkózik meg.
Az új helyzet új szemléletet, új technológiai megoldásokat kíván a városok vezetésétől és a városlakóktól. Jobban, hatékonyabban, gazdaságosabban kell használnunk a vízkészleteinket: megőrizni, helyben tartani és hasznosítani az esővizet, az ú. n. szürkevíz-hasznosítási megoldások nem csupán az ivóvízzel való takarékoskodást szolgálják, de a szennyvízkibocsátást is csökkentik.
Megoldások és tudásbázis
A City Water Circles, magyarul Városi Vízkör projektben 6 ország 11 partnere, városi önkormányzatok, víz- és csatornázási szolgáltatók, kutatóintézetek dolgoznak azon, hogy a városi vízgazdálkodás kihívásaira választ találjanak, mintaberuházások keretében vizsgálják az adaptálható megoldásokat, és létrehozzanak egy olyan tudásbázist, ami segíti a hasonló problémákkal szembesülő önkormányzatokat. A projekt további célja, hogy példát mutatva bővítse a helyi lakosság ismereteit az ésszerű vízgazdálkodásról.
A projekt eredményeként egy zuglói óvodában is megvalósul a szürke- és esővíz-hasznosítás, elkészül majd egy önkormányzatoknak szóló városi vízgazdálkodási kézikönyv, oktatási anyagok, poszterek és számos esemény is tervben van.
Partnerek
Bydgoszcz Város Önkormányzata
Institute for Sustainable Development
A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
Ne húzd ki a dugót – így spórolj a számlán szürkevízzel!
Havonta akár ötezer forintot lehet spórolni azzal, hogy az ember nem a csapból folyó ivóvizet, hanem a már használt, úgynevezett szürkevizet használja a háztartásában. Ezt a megtakarítást pedig hosszú távon arra is lehet fordítani, hogy
Felpörög a Városi Vízkör!
„Amikor a kút kiszárad, megismerjük a víz igazi értékét.” Benjamin Franklin
Zöldtető – új hóbort vagy hasznos alternatíva?
Egyre inkább hódít a világ nagyvárosaiban az úgynevezett zöldtető, amikor házak – vagy igazán extrém esetben buszok – tetejét beültetik és az így kialakult zöldterületet gondozzák is, akár egész tetőkertet hozva létre zöldségekkel és gyümölcsökkel.
Mennyire használod tudatosan a vizet? Mondd el, és nyerj!
A világ vezető tudósai szerint a 21. század a víz évszázada, hiszen az előttünk álló legnagyobb kihívás az árvizek és száraz időszakok mellett a tiszta ivóvíz biztosítása.