A változó éghajlat mindenkit érint: hőhullámok, szárazság, hirtelen lezúduló csapadék, ezekre számíthatunk. Ki a felelős, kinek kéne tenni ellene, megelőzni és felkészülni? A települési szintű tervezés az első lépés, a tervek megvalósítása pedig közös érdek és feladat.
A Zugló területére eső összes energiafogyasztás mindössze 7%-a köthető az önkormányzat saját működéséhez. A többiért a lakosság (42%), a közlekedés (24%) valamint a szolgáltató és ipari szektor felel (27%). Ha komolyan szeretnénk csökkenteni a kerületben felhasznált energiát, akkor azért minden minden szereplőnek tenni kell.
De mit tehet az önkormányzat azon túl, hogy a saját háza táján növeli az energiahatékonyságot és a megújulók arányát? Elsősorban közvetítői, szervezői és információmegosztó szerepet vállalhat, hogy segítse az itt élőket, itt működő vállalkozásokat.
A Zuglói Energiaközösségi Akciók (eredeti nevén ENES-CE) európai projekt célja, hogy a települési energiagazdálkodási célkiűzéseket az érintett szereplőket, vagyis a lakosságot, helyi cégeket bevonva valósítsa meg.
A projekt során:
- először a már elkészült energia- és klímaterveket vizsgálják felül,
- a partnerek összeállítanak egy olyan tudás- és eszköztárat, ami a lakosságot és a gazdasági szereplőket segíti az energiafogyasztás csökkentésében, a finanszírozási megoldások megtalálásában,
- a helyi szereplők energiaközösségeket, csoportokat alakítanak, akik a tapasztalatcserétől kezdve akár egészen az energetikai beruházások közös finanszírozásáig is eljuthatnak.
Zugló önkormányzata partnerként vesz részt az ENES-CE: Collaboration between public bodies and citizen energy groups in implementing local energy strategies in Central Europe projektben.
A projekt időtartama: 2019. április – 2022. március
A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.
Az energiaközösségekhez legalább két dolog kell: energia és közösség
Március végén szakmai találkozó keretében beszéltük meg aktuális ügyeinket a Zuglói Energiaközösségi Akciók (ENES-CE) projekt résztvevőivel és szakmai partnereivel, hogy a közeljövőben záruló projekt tapasztalatait továbbgörgetve segítsük az energiaközösségek hazai elterjedését.
Mérjünk együtt! – Avagy mit árulnak el az intézményi energiaszámlák?
A Zuglói Energiaközösségi Akciók (Interreg ENES-CE) projekt keretében 2021-22-ben 25, a zuglói önkormányzat által fenntartott intézmény - óvodák, bölcsődék, orvosi rendelők – energia- és vízfogyasztási adatairól készült átfogó adatgyűjtés és elemzés. (Korábban itt írtunk erről.)
Helyi kertekkel a klímavédelemért! – Bemutatkoznak a zuglói közösségi kertek
2012-ben Zuglói lakosok egy csoportja elhatározta, hogy létre szeretne hozni közösségi kerteket a kerületben: megalakították a ZUG Közösségi Kertekért Egyesületet és immár két kertet működtetnek. A honlapjukon olvasható bemutatkozásuk szerint: “Célunk, hogy a hozzánk csatlakozni
Közösen a klímabarát Zuglóért: együttműködő helyi szereplők
Milyen közös céljai lehetnek egy helyi zöld szervezetnek, a kerületben működő ismert multinak és egy ízig-vérig zuglói kisvállalkozásnak? Vannak-e olyan területek, ahol együtt tehetnek ezekért a célokért? Milyen formában tudnak együttműködni? Mit keres ebben az
Így működnek az ökokörök Zuglóban
Rövid ÖkoKör történet A Tudatos Vásárlók Egyesülete 2010-ben vezette be a nemzetközi ÖkoKör programot Magyarországon. Az első ÖkoKörök a teljes háztartás zöldítéséről szóltak, majd beindultak az egészséges és klímabarát étkezésre fókuszáló ÖkoKör Kamrák, 2019-ben pedig
Zuglói Energiaközösségi Akciók – évösszegző
ÖkoKörök, Zuglói ökotérkép, Klímabarát Konyhakaland, energiaközösség konferencia és sok más fenntarthatósághoz kapcsolódó közösségi esemény, avagy az ENES-CE projekt 2021-es évösszegzője. Zugló a 2019-ben elfogadott Fenntartható Energia- és Klíma Akciótervének (SECAP) és a kerület Klímastratégiája folytatásaként