Beépítetlen építési telkek gyakran évekig, akár évtizedekig állnak üresen, kihasználatlanul, olyan városrészekben is, ahol egyébként nagyon kevés az elérhető zöldfelület. A józsefvárosi Auróra Klímakert példája azt is megmutatta, hogy pénzügyi források nélkül is valóságos édenkert hozható létre akár egy murvás parkolóból is, csupán néhány elhivatott ember és a támogató közösség kell hozzá. Az Angol utcában élők az évek során többször tettek javaslatot arra, hogy az 55-61. számú telket használhassák.
A kerület építési szabályzata kijelöli, hogy az egyes ingatlanok milyen építési övezetbe, vagy ha nem az építés a cél, akkor milyen más területhasználati övezetbe tartoznak. A parkok, közkertek általában zöldterületi övezetben vannak, bár sok zöldfelületet találunk a közlekedési célú területeken belül is. De lehet-e a zöldfelületi rendszer részeként tekinteni olyan beépítetlen telkekre, amelyek hosszú távú rendeltetése az, hogy ott majd lakóház épüljön? A válasz: igen. Zugló Zöldinfrastruktúra Fejlesztési- és Fenntartási Akcióterve a Klímaadaptív infrastruktúra célkitűzésében a következő olvasható: „A beépítetlen, de önkormányzati tulajdonban álló telkek átmeneti hasznosítása – például közösségi kertek, pop-up parkok, zsebparkok vagy ideiglenes játszóterek formájában – lehetőséget ad a városi zöldfelületek rugalmas bővítésére.”. Az átmeneti hasznosítás az építési szabályzat szerint legfeljebb 5 évre tervezhető.

Már 2013-ban is…
Az Angol utca 55-61. szám 4400 m2-es telkének közösségi kertként való hasznosítására 2013-ban tett először javaslatot a ZUG Közösségi Kertekért Egyesület. Az ötlet politikai támogatást is kapott, közösségi fórumot is tartottak, és a kert tervei is elkészültek. Végül mégsem itt hozták létre Zugló második közösségi kertjét, hanem a Padlizsán utcában.
A szándék azonban nem halt el: tavaly 180 környékbeli lakos írt alá egy petíciót, amelyben újra kérik, hogy az üres telket használhassák. A Képviselő-testület márciusban tárgyalta az ügyet, és felkérte a Közösségi és Részvételi Osztályt, hogy mérje fel az igényeket.
Közösségi kert – hogyan?
A paradicsomtermesztés mellett mire lehet még használni egy kertet? A közösségi kertekkel kapcsolatos különböző tudnivalókat, kérdéseket, lehetőségeket egy külön cikkben gyűjtöttük össze.

Na de mi lesz az Angol utcában?
A korábbi tervek és a tavalyi petíció egyaránt közösségi kert létrehozását jelöli meg fő célként, a terület azonban kellően nagy ahhoz, hogy akár többféle használatot is ki lehessen próbálni. Azok, akik nem a cukkinipalántákra vannak rákattanva, lehet, hogy a gyermekeikkel töltenének szívesen időt a kertben, vagy éppen napoznának, olvasnának az árnyékban. A lehetőségek köre tág.
A telek használati lehetőségeit még színesíti, hogy a zuglói Waldorf iskola évek óta keres olyan területet, ahol valamiféle tankertet létesíthetne. Felmerült, hogy az Angol utcai telek mérete elég nagy ahhoz, hogy az egyik oldalon ez a tankert is helyet kapjon.
Beszéljünk róla!
| Az érdeklődés felmérésére és a terület használatával kapcsolatos alapvető ötletek, javaslatok begyűjtésére találkozót, közösségi fórumot szerveznünk a területre. A fórum időpontja: 2026. június 8., hétfő, 18-19:30 Helyszíne: az érintett telek, vagyis az Angol u. 55-61. (Eső esetén keresünk fedett helyszínt, erről ezen a honlapon tudunk aktuális tájékoztatást adni.) |
