Search
Close this search box.

Kis helyen kihozni, amit lehet – a Hétszínvirág ovival terveztünk​

A Városi Vízkör projekt munkatársai online konzultációt szerveztek május közepén a Zuglói Hétszínvirág ovival a projektben tervezett vizes fejlesztésekről.

A tervek 2020 tavaszán koncepció szinten vannak, vagyis a részletes kidolgozás még előttünk áll, a pénz, a megszerezhető engedélyek, a menet közben felbukkanó bonyodalmak még formálhatják. Mégis fontosnak tartottuk, hogy az óvoda munkatársai és a szülők már a tervezés korai szakaszában információt kapjanak, és vissza is jelezzenek, tetszenek-e az elképzelések, mik az aggályok, igények…

Bár a tervezőprogram sok mindent elbír, a tervező nem varázsló, az oviudvart megnagyobbítani sajnos ő sem tudja, jó elrendezéssel mégis sok újdonság kerülhet az épületre, udvarra:

  • Szárazságtűrő, alacsony gondozási igényű zöldtető, jó hatással van a vízmegtartásra és az épület hőgazdálkodására
  • Olyan vízáteresztő burkolatok az udvaron, amik 180 gyerek mellett is bírják a gyűrődést, és megóvják az udvart a kitaposástól, így kevesebb sár és por lesz
  • Magaságyások, amelyek megtartják az esővíz egy részét, így heves esőzéskor kevesebb folyik el a csatornába
  • Zárt esővízgyűjtő medence: a most kihasználatlan, medencét lefedve csökken a balesetveszély, egy picit nő a játéktér, az ide begyűjtött esővíz pedig később jó lesz öntözésre
  • Többféle, többszintes növényzet telepítése
  • Játékos víz és az éghajlati elemek
  • Szürkevizes öblítésű kerti WC
  •  Zöld zajvédő fal
  • Közösségi kertészkedés a gyerekekkel, szülőkkel részvétele a kertészkedésben.
  • Sőt olyan plusz elemekkel is számol a tervező – pl. bringás “Puszi és pá” zóna, dolgozói kerékpártároló – amik ugyan túlmutatnak a Városi Vízkör keretein, mégis fontos, hogy ha egyszer tervezünk, akkor komplex módon, a jövőbeni igényeket is figyelembe véve tegyük

 

A beszélgetés közben jó néhány kérdés felmerült, sok finomítás, helyszíni bejárás, egyeztetés jön még.

A legfontosabb konklúziók, hogy a sok tervezett funkció mellett se csökkenjen a gyerekek játéktere, valamint az, hogy a Városi Vízkör projekt által finanszírozott fejlesztések összhangban legyenek a már folyó vagy a következő évekre tervezett felújításokkal. Tehát például ne kelljen majd lebontani a zöldtetőt egy újabb tetőfelújítás miatt, vagy az új ereszcsatornák ne legyenek majd útban, ha hőszigetelésre kerül a sor.

A megbeszélésen az óvoda dolgozói, szülők, szakmai partnerek és az önkormányzat munkatársai vettek részt.

A koncepciót bemutató prezentáció innen tölthető le.

A nemzetközi együttműködési projektet az Interreg CENTRAL EUROPE Programból, az Európai Regionális Fejlesztési Alap támogatja. A magyar partner részvétele a projektben a Magyar Állam társfinanszírozásával valósul meg.